Kopie bezpieczeństwa strony na WordPress
Użytkownicy posiadający własne strony www dzielą się na tych, którzy robią kopie bezpieczeństwa i tych, którzy będą je robili. Prawda jest taka, że użytkowników, którzy dopiero zaczną robić backupy jest znacznie więcej. Wyobraź sobie sytuację, w której Twoja strona www zostaje zainfekowana. i przestaje się wyświetlać w przeglądarce. Posiadając backup strony przywracasz jej zawartość i wszystko wraca do normy. Problem pojawia się wtedy gdy takiej kopii nie masz. Całość Twojej pracy idzie na marne. Aby uniknąć tak czarnego scenariusza, koniecznie zainwestuj w kopie bezpieczeństwa WordPress.
Kopie bezpieczeństwa WordPress? Co to takiego?
Zacznijmy może od wyjaśnienia czym są kopie bezpieczeństwa WordPress popularnie znane jako backupy? To nic innego jak kopie oryginalnych plików strony oraz bazy danych, które w przypadku uszkodzenia strony mogą zostać wykorzystane do odtworzenia jej zawartości.
Przykładowo: logujesz się do swojego WordPress’a i widzisz w panelu informację, że są do wykonania aktualizacje (o tym dlaczego są ważne pisałem tutaj). Czasem zdarza się, że aktualizacja WordPress’a, którejś z zainstalowanych wtyczek lub też posiadanego motywu powoduje problemy z prawidłowym wyświetlaniem się strony. Mając backup bez problemu można przywrócić stronę do stanu sprzed aktualizacji. Podobnie rzecz ma się w przypadku awarii hostingu lub ataku hakerskiego.
Jak zrobić backup?
Sposobów na wykonanie kopii bezpieczeństwa WordPress jest kilka. Można je robić automatycznie za pomocą dedykowanych wtyczek lub ręcznie kopiując pliki strony na dysk komputera łącząc się przez FTP oraz eksportując bazę danych do pliku korzystając z phpMyAdmin. Oczywiście sposób pierwszy jest dużo mniej czasochłonny niż ręczne wykonywanie kopii przez FTP.
Wtyczki do backupów
W repozytorium WordPress’a znajdziemy kilka ciekawych wtyczek do robienia kopii zapasowych. Jedną z nich jest niewątpliwie wtyczka BackWPup, która pozwala zautomatyzować proces wykonywania backupu.
W ustawieniach wtyczki określimy częstotliwość wykonywania kopii oraz miejsce przechowywana backupu – możemy wskazać folder lokalny, inny serwer lub chmurę. Jak skonfigurować wykonywanie kopii bezpieczeństwa? Opisałem to w tym wpisie.
Inną popularną wtyczką dzięki której wykonamy kopię jest UpdraftPlus.
Ma ona bardzo podobne funkcjonalności jak BackWPup. Pozwala na zautomatyzowanie robienia kopii i wysyłanie plików zawierających kopię do chmury. Wtyczka ma nieco bardziej przyjazny i intuicyjny interface w przeciwieństwie do BackWPup.
Do robienia kopii bezpieczeństwa WordPress wykorzystuję także czasami wtyczkę Duplicator.
Wtyczka służy bardziej do wykonywania migracji WordPress’a na inny serwer lub domenę. Jednak w przypadku stron o niewielkiej wadze sprawdza się także jako wtyczka służąca do zrobienia kopii bezpieczeństwa. Niewątpliwą zaletą tej wtyczki jest możliwość szybkiego uruchomienia strony z utworzonego backupu za pomocą wygodnego instalatora.
Pamiętaj! Regularnie wykonywane kopie bezpieczeństwa WordPress uchronią Cię przed utratą dostępu do Twojej strony!!!
A ty do której z grup użytkowników WordPress’a należysz?